تبلیغات
وبلاگ تخصصی محیط زیست

وبلاگ تخصصی محیط زیست
دانلود مقالات isi و کتب خارجی- مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد آلودگی محیط زیست
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ چیست؟

صفحات جانبی

*    نهنگ‌های خلیج فارس

در حدود۱۱ گونه از تیره بالنها و والها در خلیج زندگی میکنند ؛از جمله بزرگترین پستاندار حال حاضر جهان نهنگ ابی : شما ابعادی رو به این شکل در نظر بگیرید طولی در حدود ۲۵ تا ۳۶ متر وزنی بین ۶۰ تا۱۷۸ تن سرعت از ۸ تا ۳۰ مایل در ساعت در عین حال بچه ای هم به دنیا بیاد که ۷ متر طولش باشه و ۷تن وزنش روزی ۶۰۰لیتر هم شیر بخوره اما غذای مادر منحصر به سخت پوستان و پلانگتونها باشه!!

*    نهنگ‌های خلیج فارس

در حدود۱۱ گونه از تیره بالنها و والها در خلیج زندگی میکنند ؛از جمله بزرگترین پستاندار حال حاضر جهان نهنگ ابی : شما ابعادی رو به این شکل در نظر بگیرید طولی در حدود ۲۵ تا ۳۶ متر وزنی بین ۶۰ تا۱۷۸ تن سرعت از ۸ تا ۳۰ مایل در ساعت در عین حال بچه ای هم به دنیا بیاد که ۷ متر طولش باشه و ۷تن وزنش روزی ۶۰۰لیتر هم شیر بخوره اما غذای مادر منحصر به سخت پوستان و پلانگتونها باشه!!

نهنگ باله پشتئ كه بعد از نهنگ ابی كه ان را معرفی كرده بودئم دومین پستاندار بزرگ زمین محسوب میشود” با طولئ بین 18 تا 25 متر وزنئ بین 35 تا 75 تن سرعتی معادل 40ك و ژرف روی تا اعماق 250 متر كه البته شما این چنین عمقی را در خلیج فارس نمیابید كه تا 26 دقیقه هم قادر به زیر اب ماندن خواهد بود “در تمام پهنه خلیج خصوصا دهانه دریای عمان و خلیج شر قی جاسك یافت میشود

نهنگ گوژ پشت تیره ای دیگر از خوانواده نهنگها كه در خلیج فارس هم زندگی میكند . با سرعت معادل 8-10 كینومتر تیغه های دندانی در هر طرف270-400 عدد كه طول هر تیغه 80 سانتیمتر است . طولی معادل14-19 متر وزنس معادل 34-42تن كه قادر تا 35 دقیقه هم زیر اب بماند.

نهنگ خاكستری با سرعتی حیرت اور 60 كیلومتر در ساعت با طول 12-18 متر با وزن 30 تن با تیغه های دندانی در هر طرف از 280 تا 480 عدد. البته تا حد زیادی شبیه نهنگ باله پشتی است.

بر اساس آخرین تحقیقات به عمل آمده و مقایسه و بررسی منابع موجود تاكنون 465 گونه ماهی متعلق به 101 خانواده و 24 رده از آبهای خلیج فارس گزارش شده است كه طبق نظر محققین این تعداد حدود 70 % كل نمونه های موجود در خلیج فارس است. پستانداران خلیج فارس شامل 13 گونه اند كه عبارتند از 6 گونه نهنگ، 5 گونه دلفین، 1 گونه پورپویز و 1 گونه گاو دریایی. در این میان گونه گاو دریایی در ردیف جانوران در معرض انقراض و در فهرست CITES قرار دارند. همچنین نهنگ گوژپشت، نهنگ قاتل وپورپویز به عنوان گونه های كمیاب و نادر محسوب می شوند .از میان 8 گونه لاك پشت دریایی شناسایی شده در آبهای جهان 5 گونه به پهنه های آبی خلیج فارس و دریای عمان وارد می شوند كه دو گونه لاك پشت سبز و لاك پشت منقارعقابی در مناطق پراكنده ای از سواحل جنوب ایران حضور دارند .این گونه ها همگی از جمله جانوران ذكرشده در فهرست CITES می باشند.

اما راجع به عمق هم صحبت شد که خلیج فارس تا 144 متر عمق دارد البته این عمق در نزدیکی جزیره آبادان به 30 متر میرسد که در همان اعماق هم در خور موسی انواع نهنگ‌ها مشاهده می‌شود.

مرگ نهنگ ۶۰ تنى در سواحل هرمز

نهنگ ۶۰ تنى كه بر اثر برخورد با كشتى در خلیج فارس زخمى شده بود، در ساحل جزیره هرمز به گل نشست و بر اثر شدت خونریزى تلف شد

هرمز خبرنگار اعزامى «ایران»: یك نهنگ ۶۰ تنى كه بر اثر برخورد با كشتى در خلیج فارس زخمى شده بود، در سواحل جزیره هرمز به گل نشست و بر اثر شدت خونریزى تلف شد .

مردم و مسؤولان جزیره هرمز پس از مشاهده جسد نهنگ پهن پیكر كه ۱۷ متر طول داشت، براى جلوگیرى از ایجاد تعفن در جزیره با دشوارى فراوان اقدام به دفن جسد نهنگ جوان كردند . اهالى قبل از دفن نهنگ طحال حیوان را كه حاوى دو تن روغن است ، از بدن آن خارج كردند .

از روغن طحال نهنگ براى جلوگیرى از نفوذ آب در بدنه كشتى و لنج هاى چوبى استفاده مى شود . تكه اى از گوشت نهنگ تلف شده نیز براى بررسى زیست شناسى به سازمان محیط زیست ارسال شد .

نهنگ آبى بزرگترین پستاندار جهان است كه وزن آن به ۱۳۰ تن نیز مى رسد . بچه این حیوان هنگام تولد بیش از ۷ تن وزن دارد و روزانه ۶۰۰ لیتر شیر مصرف مى كند .

گونه هایى از این پستاندار بزرگ به دلیل فراوانى غذاهاى دریایى در خلیج فارس زندگى مى كنند . اهالى هرمز گفتند این دومین نهنگ است كه در سالهاى اخیر در هرمز به گل مى نشیند. صیادان صنعتى هرمز در گذشته هاى دور براى صید نهنگ به دریا مى رفتند و با ترفندى خاص این حیوان را شكار مى كردند .

بومى ها مى گویند نیاكان آنها در گذشته به آرامى به كنار نهنگ مى رفتند و قلاب بزرگى را در بینى نهنگ فرو مى كردند . نهنگ آسیب دیده در چنین مواقعى از محل حادثه دور مى شد و صیادیان نیز به همراه طناب و قلاب در پى نهنگ مى رفتند تا انرژى و ناى نهنگ پایان یابد .

آنها بعد از خستگى شدید نهنگ، آن را به ساحل مورد نظر هدایت مى كردند . بومى ها مى گویند سالهاست كسى براى صید نهنگ به دریا نزده است.
طبقه بندی: جانوران،
[ دوشنبه 18 مرداد 1389 ] [ 11:04 ق.ظ ] [ سهیلا ]

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

تبادل لینک

خرید بک لینک