تبلیغات
وبلاگ تخصصی محیط زیست

وبلاگ تخصصی محیط زیست
دانلود مقالات isi و کتب خارجی- مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد آلودگی محیط زیست
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ چیست؟

صفحات جانبی

فرآیند طراحی فضای سبز و ارائه طرح‌ها  

v    ابزارهای مربوط به طراحان فضای سبز

قبل از توضیح طرح‌های گرافیكی در طراحی فضای سبز باید پیشنهادهای (اهداف) ترسیمات طراحان را مورد بحث و بررسی قرار داد. یك طراح فضای سبز با ایده‌های طراحی و نقشه‌های ترسیمی سروکار دارد و اكثریت این طرحها عموماً در طرحهای ترسیم شده به كار گرفته می‌شوند. طرح ترسیمی(a plan drawing) یک نقشه دوبعدی از طرح می باشد که شبیه دید یک پرنده از بالا به پائین و منظره است. یك طرح ترسیمی در همه حالات به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط بین ایده‌های طراح می‌باشد.

فرآیند طراحی فضای سبز و ارائه طرح‌ها  

v    ابزارهای مربوط به طراحان فضای سبز

قبل از توضیح طرح‌های گرافیكی در طراحی فضای سبز باید پیشنهادهای (اهداف) ترسیمات طراحان را مورد بحث و بررسی قرار داد. یك طراح فضای سبز با ایده‌های طراحی و نقشه‌های ترسیمی سروکار دارد و اكثریت این طرحها عموماً در طرحهای ترسیم شده به كار گرفته می‌شوند. طرح ترسیمی(a plan drawing) یک نقشه دوبعدی از طرح می باشد که شبیه دید یک پرنده از بالا به پائین و منظره است. یك طرح ترسیمی در همه حالات به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط بین ایده‌های طراح می‌باشد.

یك كپی از طرح ترسیمی را باید در اختیار مشتری و پیمانكار نصب تاسیسات قرار داد. مشتری كسی است كه هزینه‌های طرح را پرداخت می‌كند و پیمانكار فضای سبز نیز سازمانی است كه ایده‌های مطرح شده توسط طراحان فضای سبز را اجرا می‌كند. پیمانكار فضای سبز می‌تواند مربوط و وابسته به طراح فضای سبز باشد و یا بصورت مستقل از آن فعالیت نماید. بنابراین طرح ترسیمی باید واضح و مختصر و نیز در عین حال دقیق باشد. طرح به صورت ترسیم مقطعی یا تصاویر كامپیوتری نیز ممكن است همراه با ترسیم طرح به كار گرفته شوند. این موارد اشكالی در طرح هستند كه برای ارتباط دادن عوامل مهم موجود یك طرح فضای سبز به كار گرفته می‌شوند. مشتریان نیز اغلب طرحهای بصری و مقاطع عمودی را بهتر از یك طرح ترسیم شده درك می‌كنند.

v    ارائه طرحها      Presentation Graphics

علاوه بر وضوح و دقت، ترسیم یك طرح به عنوان یك پروژه جهت فروش به مشتری باید كامل باشد. پیمانكار فضای سبز از سوی دیگر فقط دوست دارد كه یك طرح كاملاً مشخص را اجرا كند.

یك طرح ترسیم کامل برای خواندن و بررسی حرفه‌ای بسیار ساده‌تر است. در یك طرح پیشرفته و قوی تمام اجزا و قسمت‌های موجود در طرح را یك بیننده می‌تواند با توجه به علائم و الگوهای موجود در آن به سرعت و به خوبی بفهمد و درك كند. یك نفر كه فاقد سابقه ذهنی در این موارد باشد با بررسی یك طرح كامل، دقیق و حرفه‌ای و نگاه كردن به آن می‌تواند تیپ گیاهان و الگوی مواد به كار رفته در طرح پیشنهادی را به راحتی تشخیص دهد

توصیف و تشریح طرح ترسیمی به صورت شفاهی سنگین و زمانبر می‌باشد و فهماندن آن انرژی بر است و از سوی دیگر پتانسیل انتقال تمام طرح و ارائه آن كمی با مخاطره و مشكل همراه است. مشابه این حالت در آگهی‌های تبلیغاتی دیده می‌شود. بیلبوردهای یا روزنامه چگونه ارتباط برقرار می‌كنند؟ طرحهایی كه در یك پیغام هستند بیش از آنكه توضیحات اضافه داشته باشند، به صورتی هستند كه بسرعت و به طور موثر مفهوم آن را می‌فهمیم. طرح ترسیمی ایكه به طور برجسته و مشخص كامل و موزون باشد نیز به همین صورت و مشابه طرحهای موجود در یك پیغام می‌تواند به سرعت و به شكل موثر قابل فهم باشد.

v    آیا هر طرحی را می‌توان بعنوان یك طرح قابل ارائه مطرح نمود؟

درجه و میزان توسعه و افزایش میزان جزئیات گرافیكی مبتنی و بر اساس نیاز طراح می‌باشد. مسلماً طرحهای قابل ارائه برای كامل شدن نیاز به صرف زمان بیشتری داشته و ممكن است در مورد هر طرحی این ارائه و تهیه جزئیات كاملی عملی نباشد. به عنوان مثال یك طراح مستقل خرده‌پا ممكن است یك سری ایده‌های خود را در طرحها به صورت یكسری دوایر و خطوط بر روی كاغذ ترسیم رسم كند كه جهت ارائه به یك مشتری ثابت یا به عنوان یك طرح كوچك مطلوب باشد اما در صورتیكه یك طراح بخواهد طرحی را جهت ارائه به یكسری از افراد كه جهت بررسی و قرارداد بستن به او مراجعه كرده‌اند طراحی كند نیاز به دقت و ظرافت‌های بیشتری باشد كه این حالت اخیر در طرحهای ارائه شده در یك مزایده یا طرحهایی كه برای یكسری موسسات بزرگ و چندین نفری كاملاً مشخص است بدین صورت كه در این طرحها هم از لحاظ گرافیكی و هم از لحاظ به كارگیری رنگها نیاز به دقت، ظرافت و حرف زمان زیادی دارد.

باید توجه داشت كه طراحی یك طرح مسلماً و قطعاً به تجربه طراح بستگی دارد و فواید فراگیری اصول موثر در طرحهای قابل ارائه این است كه سبب می‌شود طراح، تخصص مربوط به اینگونه نکات را یاد گرفته و در نتیجه بتواند كارهای قابل ارائه و مطلوبتری را ایجاد نماید. علاوه بر این موضوع یادگیری اینگونه موارد كه در طی زمان و بر اثر تجربه بیشتر می‌گردد سبب بهبود چشمگیر خلاقیت و تاثیر قابل ملاحظه‌ای در دقت و زیبایی طرحها می‌شود.

طرحها فقط به عنوان ابزاری كمكی جهت ارائه می‌باشند.

باید به خاطر داشت كه هر چند به كارگیری نقاشی و ترسیم از لحاظ بصری خیلی جالب توجه هستند اما هدف نهایی فقط ایجاد یك تصویر زیبا نمی‌باشد. برای یك طراح فضای سبز هدف از ترسیم این است كه طرحی را ایجاد كند كه قابل بحث و بررسی باشد، و یك اصل مهم در اینگونه طرحها چگونگی انتخاب گیاهان و دلایل موجه برای گیاهان انتخاب شده است. علاوه بر این مورد یك طراح فضای سبز بر این نكته نیز تاكید دارد كه علاوه بر قابل بحث و بررسی بودن، طرح ارائه شده‌اش از لحاظ بصری نیز جذاب و چشم نواز باشد. هر هنرمندی می‌تواند یك تصویر زیبا را در مورد طرح فضای سبز ترسیم كند اما در صورتیكه كمی پیش ذهنیت یا سابقه ذهنی در مورد باغبانی وجود داشته باشد مشخص می‌شود كه بسیاری از اینگونه طرحها از لحاظ كارایی ناقص هستند و مثلاً گیاهان سایه‌پسند در هوای كاملاً آفتابی در طرح ترسیم شده‌اند.

بنابراین نقاشی‌ها و ترسیم‌های قابل ارائه هم می‌تواند به فروش رفتن طرح كمك كند و هم می‌تواند سبب شهرت و اعتبار طراحان فضای سبز باشد. مردم اغلب با یك نقاشی زیبا و جالب تحریك می‌شوند و غالباً یك طرح خوب همراه با یك ترسیم و نقاشی خوب می‌باشد. این گونه نقاشی‌ها و ترسیم‌های قابل ارائه هنگامیكه در كاتالوگ طراحان (portfolic) باشد باعث ایجاد یك چشم‌انداز زیبا و ظاهر حرفه‌ای می‌شود. علاوه بر این اینگونه ترسیمات جهت برقراری ارتباط بین جزئیات و قسمتهای مختلف طرح موثرتر و مفیدتر می‌باشد.
طبقه بندی: طراحی محیطزیست،
[ یکشنبه 17 مرداد 1389 ] [ 12:25 ب.ظ ] [ سهیلا ]

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

تبادل لینک

خرید بک لینک