تبلیغات
وبلاگ تخصصی محیط زیست

وبلاگ تخصصی محیط زیست
دانلود مقالات isi و کتب خارجی- مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد آلودگی محیط زیست
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ چیست؟

صفحات جانبی

مرگ خاموش اقیانوس ها      

            اقیانوس های جهان بتدریج اسیدی می شوند. این پیام نگران کننده تازه ای نیست، اما دانشمندان هشدار می دهند این فرآیند شتاب قابل توجهی به خود گرفته است.    

اقیانوس های جهان بتدریج اسیدی می شوند. این پیام نگران کننده تازه ای نیست، اما دانشمندان هشدار می دهند این فرآیند شتاب قابل توجهی به خود گرفته است. در چند دهه گذشته اقیانوس های جهان که یکی از مهم ترین منابع تولید غذای بشر به شمار می آیند در معرض مرگی خاموش موسوم به اسیدی شدن قرار گرفته اند. به همین سبب است که از آن به جفت اهریمنی فرآیند گرمایش زمین یاد می شود!

مرگ خاموش اقیانوس ها      

            اقیانوس های جهان بتدریج اسیدی می شوند. این پیام نگران کننده تازه ای نیست، اما دانشمندان هشدار می دهند این فرآیند شتاب قابل توجهی به خود گرفته است.    

اقیانوس های جهان بتدریج اسیدی می شوند. این پیام نگران کننده تازه ای نیست، اما دانشمندان هشدار می دهند این فرآیند شتاب قابل توجهی به خود گرفته است. در چند دهه گذشته اقیانوس های جهان که یکی از مهم ترین منابع تولید غذای بشر به شمار می آیند در معرض مرگی خاموش موسوم به اسیدی شدن قرار گرفته اند. به همین سبب است که از آن به جفت اهریمنی فرآیند گرمایش زمین یاد می شود!

طی بیش از ۲ دهه گذشته فرمول شیمیایی اقیانوس های جهان دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است. اقدامات مخرب بشری بیشترین سهم را در این بر هم خوردگی تعادل داشته است به طوری که با افزایش تولید آلاینده ای همچون دی اکسید کربن از سوی جوامع انسانی اکوسیستم های اقیانوسی جهان در معرض خطرات بی سابقه ای قرار گرفته اند.

تداوم این وضعیت نگران کننده موجب شده تا گروه های مختلفی از دانشمندان دست به کار شده تا با گردآوری اطلاعات دقیق و انتشار گزارش های مختلف، کشورهای مختلف را از عواقب شوم این وضعیت آگاه کنند. بتازگی گروهی از دانشمندان از کشورهای مختلف جهان نتایج تحقیقات جامعی را در این زمینه منتشر کرده اند که جملگی نشان می دهند شرایط حال حاضر اقیانوس های جهان از لحاظ برهم خوردن فرمول شیمیایی ترکیبات آب آنها و اسیدی شدن طی میلیون ها سال گذشته بی سابقه بوده است. به عقیده این دانشمندان وضعیت تا آن حدی بحرانی است که تنها در صورت اعمال سیاست های سختگیرانه زیست محیطی و وضع قوانین جدی برای کاهش تولید آلاینده زیست محیطی همچون دی اکسید کربن می توان اقیانوس های جهان و در نتیجه ساکنان سیاره مادر را از عواقب شوم آن مصون نگاه داشت.

اسیدی شدن اقیانوس ها که محققان از آن به جفت اهریمنی فرآیند گرمایش زمین یاد می کنند عمدتا به واسطه دی اکسید کربنی صورت می گیرد که بشر تولید می کند. استفاده گسترده از سوخت های فسیلی منشا اصلی تولید قابل توجه این گاز گلخانه ای است که بخش عمده ای از آن در اقیانوس های جهان حل می شود. حل شدن این گاز در آب اقیانوس های جهان پایان کار نیست بلکه آن را باید سرآغاز اتفاقات شومی دانست که در کنار گرمایش زمین حیات ساکنان سیاره مادر را بشدت در معرض خطر قرار می دهد. پروفسور هاگ گادبرگ از دانشگاه کوینزلند که در این گروه تحقیقاتی بین المللی حضور داشته است می گوید: ما سراغ اطلاعاتی رفتیم که در سال های گذشته و با تلاش دانشمندان کشورهای مختلف درخصوص وضعیت آب اقیانوس های جهان جمع آوری شده است. ترکیب بندی این اطلاعات نشان می دهند خطری که اسیدی شدن آب اقیانوس ها می تواند برای حیات ساکنان زمین و محیط زیست آن به همراه داشته باشد احتمالا معادل و یا حتی بیشتر از خطری است که از جانب گرمایش زمین احساس می شود.

آمارها هشدارهای نگران کننده ای می دهند. بیش از ۳۰ درصد گاز دی اکسید کربنی که از سوخت های فسیلی، کارخانجات تولید سیمان، فرآیند جنگل زدایی و سایر اقدامات مخرب انسانی تولید می شود مستقیما راهی اقیانوس های جهان می شود و بتدریج موجب اسیدی شدن آنها می شوند. هاگ گادبرگ در این خصوص می گوید: اسیدی شدن اقیانوس ها اشکال مختلف و متعددی از حیات دریایی را تحت تاثیر قرار می دهد و در این میان ارگانیسم هایی که پوسته یا ساختار اسکلتی آنها از کربنات کلسیم ساخته شده اند در معرض خطرات جدی تری قرار دارند.

جانورانی نظیر مرجان ها و نرم تنان صدف دار از جمله این نوع ارگانیسم ها به شمار می آیند. اما این پایان ماجرا نیست. دانشمندان هشدار می دهند با وخیم تر شدن شرایط فعلی، فرآیند تولید نسل و ازدیاد ریزارگانیسم های اقیانوسی نیز تحت تاثیر قرار گیرد. زمانی که آب اقیانوس ها اسیدی می شود تعادل موجود در فرآیند تولید نسل در گونه های مختلف پلانکتون ها تحت الشعاع قرار می گیرد. این ریز ارگانیسم ها به عنوان بخش حیاتی از زنجیره غذایی اقیانوس های جهان به شمار می رود، جایی که غذای ارگانیسم های بزرگ تر شده و آنها نیز غذای ماهی هایی می شوند که در نهایت بشر از آنها به عنوان منبع غنی غذایی استفاده می کند.

اقدامات مخرب بشری، بیشترین سهم را در بر هم خوردگی تعادل فرمول شیمیایی اقیانوس ها داشته است به طوری که با افزایش تولید آلاینده ای همچون دی اکسید کربن از سوی جوامع انسانی اکوسیستم های اقیانوسی جهان در معرض خطرات بی سابقه ای قرار گرفته اند

یکی از عمده ترین علل نگرانی دانشمندان از تداوم فرآیند اسیدی شدن اقیانوس ها به کاهش منابع غذایی آنها مربوط می شود. با کاهش ریزارگانیسم ها زنجیره حیات درون اقیانوس ها نیز از هم گسسته شده و در مدت نه چندان درازی صید انواع مختلف ماهی ها که نقش قابل توجهی در سبد غذایی مردم جهان دارد با خطرات جدی روبه رو می شود.

در حال حاضر دانشمندان از وجود مدارک و شواهد قانع کننده ای خبر می دهند مبنی بر این که احتمال دارد عواقب ناگواری از جانب اسیدی شدن اقیانوس ها دامنگیر بشر شود. آنها به رویدادهایی همچون نابودی بزرگ در ۲۵۱ میلیون سال پیش و مورد مشابه دیگری در ۵۵ میلیون سال پیش در گذشته زمین اشاره می کنند که با فرآیند اسیدی شدن اقیانوس ها همراه بوده است. نگرانی آنها از این بابت است که وضعیت مشابهی در دوران معاصر روی داده و گونه های متعددی که توانایی تطبیق دادن خود را در شرایط جدید ندارد، بتدریج از بین بروند.

دکتر کارلز پلجرو از انستیتو علوم دریایی در بارسلونای اسپانیا می گوید: دوران های تاریخی زمین که در آنها نابودی گونه های مختلف حیاتی با اسیدی شدن آب اقیانوس ها همراه بوده است باید درس عبرتی برای بشر امروز باشد تا با نگاه به گذشته درباره آینده زمین تصمیم گیری کند. وی معتقد است همه چیز به اقدامات انسانی بستگی دارد. هم اکنون دانشمندان و مراکز مختلف تحقیقاتی و حامی محیط زیست زمین هشدار می دهند راه میانبری که می توان برای پایان دادن به این وضعیت متصور شد انجام اقدامات گسترده برای کاهش و به حداقل رساندن تولید گاز گلخانه ای دی اکسید کربن است. اندازه گیری های دقیق نشان می دهند آب های سطحی اقیانوس های جهان به طور میانگین ۱ / ۰ واحد PH اسیدی شده اند و درصورتی که این روند ادامه داشته باشد تا سال ۲۱۰۰ این رقم به ۳ / ۰ یا ۴ / ۰ واحد خواهد رسید که در این شرایط بسیاری از گونه های دریایی از جمله مرجان ها به سبب ناتوانی در تطبیق دادن خود بتدریج از بین خواهند رفت. دانشمندان از هم اکنون هشدار می دهند در صورتی که چنین تجسمی به واقعیت تبدیل شود زمین دورانی را سپری خواهد کرد که حداقل در ۴۰ میلیون سال گذشته به خود ندیده است. البته برخی دانشمندان نگرانی های فزآینده ای دارند. آنها با اشاره به برخی آمار که نشان می دهند تغییرات یاد شده در فرمول شیمیایی آب اقیانوس ها حدود ۱۰۰ برابر چندین میلیون سال گذشته در حال انجام است معتقدند که اقدامات پیشگیرانه باید هرچه سریع تر انجام شود.

 

طی سال های گذشته نهادها و سازمان های مختلفی با هدف مقابله با اسیدی شدن اقیانوس های جهان راه اندازی شده است. با این حال این دولت ها هستند که با تصمیم گیری های خود می توانند معادلات نهایی را رقم بزنند، معادلاتی که می تواند به نجات زمین و ساکنان سیاره مادر یا نابودی تدریجی آنها منجر شود.

    منبع : 

مهدی پیرگزی

         روزنامه جام جم ( www.jamejamonline.ir )
[ سه شنبه 29 تیر 1389 ] [ 08:59 ب.ظ ] [ سهیلا ]

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

تبادل لینک

خرید بک لینک