تبلیغات
وبلاگ تخصصی محیط زیست

وبلاگ تخصصی محیط زیست
دانلود مقالات isi و کتب خارجی- مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد آلودگی محیط زیست
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ چیست؟

صفحات جانبی

زندگی پلاستیکی پایان تلخی دارد

تولید و مصرف افراطی پلاستیک، هم خودمان را تهدید می کند؛ هم محیط زیست مان را  

مجری تلویزیون، گوشه لیوان یک بارمصرفش را می برد و با آرامش، آن را می خورد! با خودتان می گویید حتما این یک برنامه طنز است یا سری جدید دیدنی ها دارد پخش می شود....

زندگی پلاستیکی پایان تلخی دارد    

            تولید و مصرف افراطی پلاستیک، هم خودمان را تهدید می کند؛ هم محیط زیست مان را  

مجری تلویزیون، گوشه لیوان یک بارمصرفش را می برد و با آرامش، آن را می خورد! با خودتان می گویید حتما این یک برنامه طنز است یا سری جدید دیدنی ها دارد پخش می شود....

اما تمام حدس های شما اشتباه است! به تازگی ظروف یکبارمصرف جدیدی تولید شده که مواد سازنده آنها غلات است و با خوردن آنها نه برای شما مشکلی پیش می آید و نه با دور انداختن شان خطی بر صورت زیبای طبیعت می افتاد. ولی عجله نکنید! این ظروف هنوز در ایران به تولید انبوه نرسیده و در حد همان مجری تلویزیون است. با این حال، شما می توانید دین خودتان را به طبیعت اطراف تان با استفاده از ظروف یکبار مصرف کاغذی ادا کنید که این روزها در کنار مواد یک بار مصرف پلاستیکی در بازار موجودند.

گفتن ندارد که پلاستیک بی دلیل به وجود نیامد و در راه تولید آن سال ها مطالعه انجام شد و موها سپید شد اما تولید و مصرف بی محابای این ماده دیرتجزیه شونده که سوزاندن آن برای محیط زیست صدمات جبران ناپذیری به دنبال دارد، می تواند زندگی ما را تا مرز تهدیدهای جدی پیش ببرد. تحقیقات نشان می دهد افرادی که در دوران کودکی بیشتر از وسایل پلاستیکی استفاده کرد ه اند، در دوران بزرگسالی، بیشتر استعداد چاق شدن خواهند داشت. گذشته از این، در بیماری های قلبی عروقی، دیابت، فشارخون و انواعی از سرطان نیز ردپای پلاستیک دیده شده است؛ در حالی که با کمی دقت و تغییر در سیستم زندگی مان می توانیم این قبیل خطرات را کاهش بدهیم.

جایگزین های پلاستیک

جایگزین کردن وسایلی که پلاستیکی نیستند به جای پلاستیک و خانواده مواد پلاستیکی و محدودکردن مصرف پلاستیک، نه تنها سخت نیست؛ بلکه بسیار هم ساده است و گاه کافی است نگاهی به گذشته خود مان بیندازیم تا جایگزین های خوبی برای آن بیابیم.

پارچه به جای پلاستیک: پارچه تا حد بسیار زیادی می تواند جای پلاستیک را بگیرد و رقیب سرسختی برای آن باشد. خرید و حتی دوخت کیسه های پارچه ای می تواند استفاده از کیسه پلاستیک های یک بار مصرف را بسیار محدد کند. کافی است به کیسه های پلاستیکی که در یخچال یا پشت کابینت دارید نگاهی بیندازید تا ببینند در آینده نزدیک تنها خود شما به محیط اطرافتان چه میزان زباله پلاستیکی تقدیم می کنید. در حالی که می توانید با تهیه چهار تا پنج کیسه پارچه ای جلوی مصرف ۴۰ تا ۵۰ کیسه پلاستیکی را بگیرید. کیسه هایی که برای قرار دادن میوه های گوناگون استفاده می کنید و این نه تنها در کاهش مصرف پلاستیک موثر است که نگهداری میوه و سبزی ها در کیسه های پارچه ای موجب تازه تر ماندن آنها در یخچال می شود.

مس و استیل به جای پلاستیک: ردیف آبکش های پلاستیکی، سبدهای زرد و سفید و آبی پلاستیکی، قاشق پلاستیکی، ظرف غذای دردار پلاستیکی و هر آنچه که شما می توانید، در آشپزخانه خود ببینید که دو روز در هیاتی پلاستیکی عرض اندام می کنند تا دیروز هم بودند اما در جنسیتی دیگر مانند قاشق چوبی، آبکش های مسی، ظرف های غذای استیل که هنوز هم در بازار موجود هستند و نه تنها ضررهای جایگزین های پلاستیکی خود را ندارند بلکه نگه دارنده های بهتری از ظروف پلاستیکی هستند که با مواد غذایی به خصوص گرم- فعل و انفعال انجام می دهند، فعل و انفعالاتی که به ضرر سلامت شما انجام می شود.

لباس های نخی به جای لباس های پلاستیکی: در زمان خرید به جای اینکه تمام حواس خود را به مارک های تقلبی و مد آن بدهید کمی هم در تشخیص جنس لباس هوش و ذکاوت به خرج دهید. لباس هایی که درصد بالایی پلاستیک دارند، از بلوز و شلوار گرفته تا جورابی که به پا دارید، نه تنها گرمای بیشتری را جذب می کنند بلکه با سرعت بیشتری بو می گیرند و عمر مفید استفاده از آنها کمتر است. این لباس ها خیلی زود فرم و شکل اصلی خود را هر از دست می دهند.

فرش ها و کف پوش های فانتزی به جای انواع پلاستیکی: حتما این روزها پشت ویترین بسیاری از فرش فروشی هایی که فرش هایی با طرح فانتزی دارند ایستاده اید و محو شکل و ظاهر غریب و گاه باورنکردنی آنها شده اید. بهتر است کمی واقع بین باشید و تا جایی که می توانید، استفاده از این گونه کف پوش ها را محدود کنید، چرا که ماده اصلی بیشتر آنها پلاستیک است و شما هم دوست ندارید کودک تان به جای سر گذاشتن بر الیاف طبیعی و یا نسبتا طبیعی در میان پلاستیک غلت بزند و فردا هم نتواند وزنش را کنترل کند.

تصمیم بگیرید!

از همین حالا با خودتان تصمیم بگیرید زمانی که خرید می کنید، حداقل پلاستیک را از فروشنده ها بگیرید. اگر کیف شما گنجایش خریدتان را دارد و آسیبی هم به آن وارد نمی شود، چه لزومی دارد یک کیسه فریزر از فروشنده بگیرید؟ حتی بهتر است یک پارچه ای یا پلاستیکی محکم تر و با ابعاد بزرگ تر همراه داشته باشید تا خریدهایتان را داخل آن بگذارید. حداکثر استفاده از کیسه های پلاستیکی هم می تواند کمی گره از زلف این مشکل باز کند. از همین لحظه، این تصمیم را بگیرید و به زندگی سالمی که در گذشته ها داشته اید، برگردید. حضور پلاستیک را محدود کنید به موارد ضروری و گلدان های گل مصنوعی و آپارتمانی و لقمه زندگی تان را از میان انبوه پلاستیک های جان سخت بیرون بکشید.

یک خبر ضدپلاستیک

یک شرکت نوشابه سازی در آمریکا برای مبارزه با آلودگی های زیست محیطی، از بطری های نوشابه ای استفاده می کند که حداقل میزان پلاستیک را داشته باشند. کشور چین استفاده از کیسه های پلاستیکی خیلی نازک یا یک بار مصرف را ممنوع کرده است. طی این سال ها کیسه های پلاستیکی از جاذبه های گردشگری چین کم کرده اند.

گوهر خیراندیش علیه زندگی پلاستیکیسر صحنه هستیم. سفره می اندازند: سفره پلاستیکی، قاشق و چنگال های های پلاستیکی، بشقاب های پلاستیکی و ... بعدش ما می رویم و پلاستیک ها می مانند. چاره ای نیست از این همه پلاستیک جان سخت که به این زودی ها هم از بین نمی روند. همیشه به همه این صحنه ها فکر می کردم؛ به پلاستیک هایی که مدام زیادتر می شدند اما نمی دانستم راه خلاص ما و طبیعت از این همه پلاستیک چیست؟ تا اینکه در هفته نامه شما درباره ظروف یک بارمصرفی خواندم که صددرصد از جنس گیاه و نشاسته هستند و به راحتی پس از ۶ ماه جذب طبیعت می شوند. خیلی خوشحال شدم از تصور اینکه هم طبیعت از این همه پلاستیک نجات پیدا می کند و هم خود ما از پلاستیک هایی که یک فایده دارند و هزار ضرر.

از آن روز به بعد به هر کسی که رسیدم توصیه کردم از این ظروف یک بارمصرف گیاهی استفاده کند. به شما هم همین توصیه را می کنم. دعوت مرا بپذیرید.

 

                                    لیلا افشار        

                                    روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )
[ سه شنبه 29 تیر 1389 ] [ 09:50 ب.ظ ] [ سهیلا ]

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

تبادل لینک

خرید بک لینک