تبلیغات
وبلاگ تخصصی محیط زیست

وبلاگ تخصصی محیط زیست
دانلود مقالات isi و کتب خارجی- مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد آلودگی محیط زیست
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ چیست؟

صفحات جانبی

معرفی سموم کلره و سموم فسفره

مواد شیمیایی و سموم عموماً به 4 گروه اصلی کلره آلی، فسفره آلی، کاربامات ها و پیرتروئیدها تقسیم می شوند. ولی در حال حاضر ترکیبات جدید از قبیل تنظیم کننده های رشد حشرات،   ایمیدات ها و فنیل پیرازل ها در حال تولید و بسیاری نیز در حال آزمایش هستند و به مرور زمان جایگزین آن ها خواهند شد.

الف) سموم کلره

این سموم بر روی طیف وسیع آفات موثرند و دوام زیادی دارند و در چربی بدن پستانداران تجمع می یابند. سموم د.د.ت، آلدرین، دی آلدرین و آندوسلفان و... جرو این دسته هستند. این گروه از سموم موجب آلودگی بلند مدت در محیط می شوند و در بدن حیوانات و انسان تدریجاً تجمع  می کنند. اگر سموم کلره آلی موجود در چربی بدن به حد بالایی برسد، هنگامی که در دوره های کمبود غذا چربی ها شکسته می شوند مواد شیمیایی به حد کافی به درون خون رهاسازی می شود که می تواند سبب مسمومیت و حتی مرگ انسان یا موجودات دیگر گردد. به همین دلیل حشره کش های کلره آلی در بسیاری کشورهای توسعه یافته ممنوع شده اند، اگر چه آن ها هنوز تولید شده و به کشورهای در حال توسعه فروخته می شوند. استفاده از این سموم در مدیریت آفات کاملاً نامناسب می باشد و خطرات وسیعی در محیط زیست به دلیل وسیع الطیف بودن و دوام زیاد ایجاد می کنند. آخرین بازمانده این سموم خطرناک که متأسفانه در ایران بسیار مصرف می شود، آندوسلفان است که باید از مصرف آن اکیداً اجتناب کرد.

ب) سموم فسفره آلی

یک گروه بزرگ از مواد شیمیایی و حشره کش ها هستند که برای پستانداران شدیداً سمی هستند. ولی آن ها معمولاً کم دوامند و خطر کمتری از سموم کلره برای محیط زیست دارند.

سموم آلی فسفره دارای چندین نام عمومی بوده که تعدادی از آن ها صحیح می با شند، از قبیل: فسفات های آلی (Organic Phosphates)، مشتقات گاز عصبی (relativesnever gas)، فسفات ها (Phosphates)، حشره کش های فسفاته (Phosphate Insecticides) و اترهای فسفر (Phosphorus esters). این سموم از اسید فسفریک مشتق شده اند. به غیر از ترکیباتی از این گروه که برای مصرف در منازل توصیه شده اند و مصرف آن ها کاملاً بی خطر می باشد ولی اکثریت آن ها برای مهره داران، معمولاً جزء سمی ترین حشره کش ها محسوب می شوند.

سموم آلی فسفره دارای 2 شکل متمایز از یکدیگرند:

شکل اول معمولاً برای مهره داران خیلی سمی تر از سموم آلی کلره می باشد.

ولی دوم که با دوام بوده و ناپایدار است به سرعت و به راحتی تجزیه می شوند.

ترکیبات شکل دوم، در کشاورزی جانشین سموم آلی کلره که با دوام هستند، شده اند.

از مزیت سموم فسفره آلی، تجزیه ی سریع آن ها می باشد و برای اطمینان از کشتن موثر آفات زمان کاربرد این سموم و آستانه سمپاشی با توجه به جمعیت آفت مهم است.

تعدادی از سموم فسفره تماسی و گوارشی و عده ای هم وارد شیره ی گیاهی می شوند (سیستمیک). از این سموم می توان به دیازنیون، فنیتروتیون، دی کلرووس و مالاتیون اشاره کرد.
طبقه بندی: سموم کشاوزی،
برچسب ها: سموم کلره، سموم فسفره،
[ پنجشنبه 10 تیر 1389 ] [ 01:26 ب.ظ ] [ سهیلا ]

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

تبادل لینک

خرید بک لینک