تبلیغات
وبلاگ تخصصی محیط زیست

وبلاگ تخصصی محیط زیست
دانلود مقالات isi و کتب خارجی- مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد آلودگی محیط زیست
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما درباره وبلاگ چیست؟

صفحات جانبی

مقدمه :
در ابتدای سال 88 مقام معظم رهبری آن سال را به نام سال اصلاح الگوی مصرف نامگذاری نمودند . تلاشهای زیادی در این سال از طرف اندیشمندان جهت تبعین جوانب این موضوع انجام گردیده است و راهكارهای زیادی نیز جهت كاهش و بهینه نمودن مصرف ارائه گردید . عمده راه کارهای پیشنهادی معطوف به راه ها و روشهای مصرف بهینه و نقش آن در جلوگیری از هدر رفت سرمایه های ملی شد . و در این بین کمتر به اثرات مصرف ، بخصوص مصرف بی رویه بر محیط زیست پرداخته شد . نوشتار پیش روی نیز بر این است تا اصلاح الگوی مصرف را از زاویه ای دیگر یعنی آثار زیانبار مصرف بر محیط زیست و نقش انرژی های نو در کنترل و کاهش پیامدهای زیست محیطی آن ، بررسی نماید .

امروزه تبعات مداخله انسان در محیط زیست بیش از هر زمانی متجلی شده است. مفهوم توسعه با رعایت حفاظت از محیط طبیعی و زیست محیط مترادف است و درشاخص های اقتصادی حساب های ملی، همچون تولید ناخالص داخلی، ملحوظ نمودن منابع طبیعی و زیست محیطی نیز مطرح است.
مصرف گستره زیادی از كالا ها را شامل می گردد از مصرف كالاهای غیر ضرور مثل لوازم آرایشی گرفته تا مصرف كالاهای اساسی و ضرورری زندگی مثل نان ، آب و غیره همگی برای تولید شدن نیاز به مصرف انرژی دارند پس انرژی توسط بشر یا بطور مستقیم یا بطور غیر مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد .
كالاهای مختلف مصرفی در كارخانه جات و صنایع تولید می گردند . هر صنعت و یا كارخانه ای كه كالاهای مصرفی را تولید می كنند برای اینكه چرخشان به حركت دراید ناگزیر به استفاده از انرژی می باشند و مصرف انرژی های كنونی كه عمدتا سوختهای فسیلی می باشند خواه یا ناخواه آلودگی بدنبال دارند .
الگوی مصرف چرا باید اصلاح شود ؟ به سه دلیل عمده الگوی مصرف باید اصلاح گردد .
اول اینکه مصرف به خودی خود موجب تهی شدگی منابع غیر تجدید شونده مثل نفت خام ، گاز طبیعی ، زغال سنگ و ... می شود و در مواردی نیز که مدیریت صحیح اعمال نگردد حتی منابع تجدید شونده مثل آب ، جنگلها ماهیها و .... نیز در معرض خطر تهی شدن قرار دارند . دوم اینکه مصرف بی رویه موجب هدر رفت سرمایه های ملی می شود که در واقع می بایست این سرمایه ها صرف پیشرفت و افزایش رفاه کشور شود . و سومین پیامد مصرف تولید طیف بسیار گسترده ای از پسماندهای خطرناک و غیر خطرناک و همچنین آلودگی منابع آب ، خاک و هوا بوسیله پساب آلوده صنایع ، انتشار آلاینده های گازی در جو زمین و ... می باشد که می تواند اثرات بسیار زیانبار و مخربی به همراه داشته باشد .
آلاینده های ناشی از احتراق و افزایش غلظت دی اكسیدكربن در اتمسفر و پیامدهای آن، جهان را باتغییرات برگشت ناپذیر وتهدید آمیزی مواجه ساخته است. افزایش دمای كره زمین، تغییرات آب وهوایی ، بالا آمدن سطح دریاها و درنهایت، تشدید منازعات بین المللی، از جمله این پیامدها محسوب می شوند.
بنابریاین اصلاح الگوی مصرف علاوه براین كه بر مصرف بهینه و هدفمند تاكید دارد بر تغییر الگوی مصرف بدین معنی كه نوع انرژی مصرفی نیز باید تغییر كند تاكید دارد . به غیر از سوختهای فسیلی که اکنون عمده انرژی مورد نیاز بشر را تامین می نماید ، انرژی های دیگری نیز هستند که امکان مهار و بهره برداری از آنها وجود دارد . زیرا یكی از نتایج مصرف ایجاد آلودگی زیست محیطی بر اثر انتشار گازهای ناشی از احتراق سوختهای فسیلی است . اگر انرژی های نو كه به انرژی های پاك نیز معروف هستند جایگزین سوختهای فسیلی گردند ( میزان افزایش مصرف انرژی بوسیله انرژی های نو تامین گردد ) یكی از اثرات زیانبار رشد مصرف گرایی كه همان آلودگی زیست محیطی است تا اندازه ای کنترل خواهد شد .
با توجه به افزایش سالیانه میزان مصرف انرژی در جهان بدلیل افزایش سطح رفاه و رشد و پیشرفت تکنولوژی در جوامع مختلف و بدنبال آن افزایش انتشار آلاینده ها بخصوص گاز دی اکسید کربن دانشمندان پیش بینی می کنند ، در صورتی که بشر بطور مناسبی از انرژی های نو بهره نبرد در آینده زمین با تغییرات خسارتباربیشتر و شدیدتری مواجه خواهد شد . برای درک بهتر این موضوع ابتدا لازم است با سوختهای فسیلی و اثرات زیست محیطی مصرف آنها بیشتر آشنا شویم .
سوختهای فسیلی :
سوختهای فسیلی سوختهایی هستند كه از منابع طبیعی غیر تجدید شونده تشكیل می شوند . این سوختها بر اثر تجزیه بی هوازی ارگانیسمهای مرده ای كه در زیر زمین دفن شده اند بوجود می آیند . سن ارگانیسمهایی كه سوختهای فسیلی از آنها منتج شده اند میلیونها سال است . برخی از آنها بیش از 650 میلیون سال در زیر زمین مانده اند . این سوختها دارای درصد بالایی از كربن و هیدروكربن می باشند . سوختهای فسیلی به سه شكل گاز ، مایع و جامد وجود دارند . گازها مثل متان و مایعات مثل نفت خام فرار بوده و دارای زنجیره كربن كوتاه و نیمه بلند هستند . شكل جامد آنها زغال سنگ می باشد كه غنی از كربن بوده و غیرفرار می باشد .
این سوختها بر اثر فشرده شدن جسد و یا لاشه گیاهان و حیواناتی كه مرده اند و میلیونها سال زیر زمین باقی مانده اند شكل گرفته اند . در سال 2007 میلادی سهم منابع فسیلی 4/86 درصد از كل مصرف انرژی جهان برآورد شده است كه ازاین میزان 36% نفت خام ، 4/27% زغال سنگ و 23% مربوط به گاز طبیعی است . سهم منابع غیر فسیلی در سال 2006 شامل برق آبی 3/6% انرژی هسته ای 5/8% و « ژئوترمال ، خورشیدی جذرومد ، باد و ضایعات چوب » 9/0% برآورد شده است . همچنین پیش بینی می شود كه مصرف انرژی در جهان سالانه 3/2% رشد داشته باشد . سوختهای فسیلی غیر تجدید شونده اند زیرا آنها به میلیونها سال زمان نیاز دارند تا تشكیل شوند و ذخایر آنها بسیار سریعتر از آنكه دوباره تشكیل شوند تهی می شوند .
احتراق سوختهای فسیلی سالیانه 5/5 میلیارد تن دی اكسید كربن تولید می نمایند . پروسه های طبیعی فقط قادرند نصف این مقدار را جذب نمایند . بنابراین سالیانه حدود 75/2 میلیارد تن بر دی اكسید كربن اتمسفر افزوده می شود .
اثرات زیست محیطی :
در ایالات متحده امریكا بیش از 90% انتشار گازهای گل خانه ای مربوط به احتراق سوختهای فسیلی است . احتراق سوختهای فسیلی علاوه بر انتشار گاز دی اكسید كربن آلاینده های دیگری نظیر اكسید های نیتروژن ، دی اكسید گوگرد ، تركیبات آلی فرار و فلزات سنگین نیز منتشر می نمایند . مصرف برق در بخشهای صنعتی ، تجاری و خانگی سهم بسیار زیادی در انتشار آلایندها دارد . مولدهای برق باعث انتشار دی اكسید گوگرد و اكسیدهای نیتروژن در جو می شوند كه موجب ایجاد مه دود ، بارانهای اسیدی و مواد معلق بسیار ریز می شوند . همچنین دی اكسید كربن منتشر شده از دودكشهای صنایع ، خودرو ها و مصارف خانگی باعث ایجاد گرمایش جهانی می گردد كه خود باعث ایجاد تغییرات گسترده آب و هوایی و آب شدن یخهای قطبی می گردد . علاوه بر آن صنایع پالیش نفت و گاز اثرات قابل توجهی بروی آب و خاك دارند
بارانهای اسیدی ناشی از انتشار اكسیدهای نیتروژن و اكسیدهای گوگرد موجب اثرات نامطلوب بر بناهای تاریخی ، مجسمه ها ، از بین رفتن نمای منازل و وسایل نقلیه می شوند و همچنین اثرات بسیار مضری بروی اكوسیستمهای دریایی و خشكی دارند . همچنین سوختهای فسیلی محتوی مواد رادیو اكتیو بویژه اورانیوم و توریوم می باشند كه در اتمسفر آزاد می گردند . در سال 2000 میلادی 12000 تن توریوم و 5000 تن اورانیوم در سرارسر جهان بر اثر احتراق زغال سنگ آزاد شده است . همچنین سوزاندن زغال سنگ موجب رها شدن رسوبات خاكستری و خاكسترهای معلق می شود .
روشهای استخراج زغال سنگ مخصوصا برداشت در كوه بوسیله انفجار اثرات منفی بروی محیط زیست می گذارد . حفاری جهت استخراج نفت خام در دریا برای گونه های آبزی خطرناك می باشد . همچنین پالایشگاه های نفت و گاز اثرات منفی زیادی بروی محیط زیست می گذارند و موجب آلودگی آب ، خاك و هوا می گردند . پسابهای صنعتی پالایشگاه هامی توانند بسیار خطرناك باشند زیرا این پسابها مقادیر زیادی فلزات سنگین نیز می توانند همراه خود اشته باشند .
عمده تغییرات آب وهوایی و زیست محیطی در جهان در سال های اخیر بر اثر مصرف سوختهای فسیلی را می توان به شرح زیر خلاصه كرد:
* میزان انتشارCO2 در، 200 سال گذشته 31 درصد افزایش یافته است.
* میزان انتشارCH4 از سال 1800 به دو برابر افزایش یافته است.
* دمای سطحی كره زمین در قرن گذشته نسبت به متوسط، 14 درجه سانتی گراد معمول، از 4/0تا 8/0 درجه افزایش یافته است.
* دهه 1990 به احتمال زیاد گرم ترین دهه در 100 سال گذشته بوده است.
* تعداد روزهای سرد سال، تقریباً برای تمام نواحی زمین درقرن گذشته كاهش یافته است.
* نزولات جوی درنیمكره شمالی، 5 تا 10 درصد افزایش یافته است، هرچند در نواحی خشك (به خصوص آفریقای شمالی وغربی)، این روند معكوس بوده است.
* در اثر افزایش نزولات جوی در عرصه های جغرافیایی میانی و بالا شاهد سیل وطوفان های عظیم بوده ایم.
* در قرن گذشته، سطح آب های آزاد دریاها در جهان به طور متوسط سالانه 1 الی 2 میلی متر افزایش یافته است.
* از دهه 1950 تاكنون، در تابستان یخ های دریای شمال تا 40 درصد نازك تر و 10 تا 15 درصد كم عرض تر شده اند.
* پدیده ال.نی.نو، به كرات و به طور شدیدتر و پایدارتری اتفاق افتاده است.
* فصل رویش تا حدود 1 تا 4 روز در هر دهه، در عرض 40 سال گذشته طولانی تر شده اند.
* پرندگان، گیاهان، حشرات وماهیان به طرف قطب ها وعرض های بالاتر تغییر مكان داده اند.
پیامدهای مصرف :
1- تهی شدن منابع :
منابع طبیعی به منابع تجدید شونده و غیر تجدید شونده تقسیم می شوند . ذخایر غیر تجدید شونده میزان مشخصی دارند . مثلاً یک منبع گاز به میزان مشخصی گاز دارد و به هر مقدار که از آن برداشت شود ، به همان اندازه از ذخایرش کاسته خواهد شد . تا اینکه بر اثر تداوم برداشت از آن منبع بالاخره ذخایر آن پایان می یابد . اگر از ذخایر برداشت شده استفاده بی رویه شود منابع سریعتر از آنچه که باید تهی خواهد شد . این وضعیت در مورد منابع تجدید شونده نیز صدق می کند . در صورتی که از منابع تجدید شونده نیز برداشت بی رویه گردد این خطر وجود دارد که این منابع نیز تبدیل به منابع غیر تجدید شونده شده و به شکلی تهی گردند که دیگر قابلیت برداشت از آنها فراهم نباشد . به عنوان مثال آنچه که در سالهای اخیر در مورد منابع آب اتفاق افتاده است ناشی از برداشت بی رویه و عدم مدیریت صحیح منابع آب می باشد. متاسفانه بدلیل سوء مدیریت ها و عدم فرهنگسازی مناسب در مورد مصرف بهینه آب میزان برداشت از سفره های زیر زمینی آب بسیار بیشتر از ظرفیت سفرهاست و این امر موجب شده است که در بسیاری از مناطق ما شاهد بحران آب باشیم . مصرف انواع مختلف کالاها نیز به همین صورت منابع و ذخایر طبیعی را تحت فشار قرار می دهند . برق یکی از حاملهای انرژی است که در اقصا نقاط دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و امروز ضرورت انکارناپذیر در زندگی بشر دارد و بطور فزاینده ای نیز وابسته به سوختهای فسیلی است . خوب است بدانیم مصرف برق در قسمت خانگی در کشور ما بیش از سه برابر کشورهای پیشرفته دنیاست . و با توجه به وابستگی شدید تولید برق به سوختهای فسیلی مصرف بیش از اندازه برق موجب می شود که ذخایر سوختهای فسیلی تحت فشار بیشتری قرار گیرد . و این زخایر ارزشمند سریعتر از آنچه که پیش بینی شده است ، خالی خواهد شد . این نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد که ذخایر زیر زمینی نفت و گاز با ارزش تر از آن هستند که ما بخواهیم با سوزاندن ، آنها را به هدر دهیم .


طبقه بندی: مقالات،
[ پنجشنبه 2 دی 1389 ] [ 04:31 ب.ظ ] [ ابراهیم ]

درباره وبلاگ

لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

تبادل لینک

خرید بک لینک